OFERTY PRACY

IT Security Expert Engineering Application Platforms

Location: Częstochowa/Gliwice
Req ID: 9516

Your tasks:

  • Ensure the security standards for our engineering platforms, from state-of-the art cloud applications to on-premise systems and support the operation of the platforms.
  • Provide security support for production and non-production environments in our critical engineering service portfolio (CAD, PLM, PDM, ALM, HPC, ADAS, CAE)
  • Engage with customers to understand business requirements and determine the best appropriate security level
  • Write IT security best practice for engineering application platform and support the team in the critical design reviews of applications
  • Design, develop and deliver scalable, secure and automated services; Determine HA/DR, security, capacity, and compliance strategies for existing and new Engineering applications

Your profile:

  • Bachelor’s Degree in Information Systems, Computer Science, Electronics or similar
  • Minimum 2 years experience in enterprise-level application administration and application security infrastructure
  • Experience providing customer support and resolution of technical issues
  • Understanding of security best practices and standards around application infrastructure
  • Good English language skills

We offer:

  • Relocation package
  • Medical care and ‘MyBenefit’
  • Good working environment and multinational team
  • Exposure to modern technologies

Najnowsze oferty pracy

Dekarz

PERFECT TEAM Marcin Kaszta

Miejsce pracy: Niemcy - Salzburg Wymagania:język niemiecki: min.komunikatywnydokładność, sumienność w wykonywaniu swoich obowiązkówdoświadczenieumiejętność pracy w zespoleprawo jazdy kategorii B, oraz własny transport
Dodane: wczoraj

Instalator wodno-grzewczy

Miejsce pracy: Niemcy - Karnten Wymagania:język niemiecki: dobry(min.jedna osoba)dokładność, sumienność w wykonywaniu swoich obowiązkówdoświadczenieumiejętność pracy w zespoleprawo jazdy kategorii B, oraz własny transport

Senior Android Developer

Be | Shaping the Future Poland

The role: Our development team is dedicated to the design and implementation of integrated technological solutions. In particular, the design of digital environments that put the user at the center, integrating infrastructure and advanced features...

Doradca Klienta ds. Sprzedaży – Zakres Instalacji P/POŻ

Jobfinder Ewelina Hordyniec

Opis stanowiska:realizacja powierzonych celów sprzedażowych,budowanie i utrzymywanie długofalowych relacji z obecnymi Klientami oraz pozyskiwanie nowych Klientów,aktywny udział w negocjacjach warunków handlowych z Klientami,pozyskiwanie...